No Widgets found in the Sidebar

Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga poniesienia wysokich kosztów, jednak wiele osób się na nią decyduje. Dlaczego? Ze względu na niższe ceny energii, co w perspektywie kilku lat ma być wyjątkowo opłacalne. Co jednak, jeśli w tym czasie w instalację uderzy piorunu lub zniszczy ją huragan? Na szczęście od takich przypadków można się ubezpieczyć.

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej – zdecydowanie warto!

Instalacja fotowoltaiczna to średni koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych dla jednego gospodarstwa domowego. Choć w perspektywie czasu taka inwestycja jest świetnym rozwiązaniem, to jak każdą inwestycję – należy ją dobrze chronić. W tym celu świetnie sprawdzają się ubezpieczenia. Już za kilkadziesiąt złotych miesięcznie można mieć polisę, która pokryje koszty zniszczenia. Dzięki niej nie będziesz musiał(a) z trwogą patrzeć na prognozy pogody, czy martwić się, kiedy panele przestaną prawidłowo funkcjonować. W jakich przypadkach szczególnie docenisz rolę dobrego ubezpieczenia?

Instalacja fotowoltaiczna a uszkodzenia

Ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej ze strony energoochrona.pl jest szczególnie istotne w kontekście uszkodzeń. Te mogą się pojawić, np. pod wpływem silnego gradu czy huraganu, który przeniesie konar z pobliskiego drzewa wprost na Twoje panele. Niestety na takie zdarzenia nie masz żadnego wpływu. Pojawią się one bez Twojego udziału, a jedyne co będziesz mógł(mogła) zrobić, to ze łzami w oczach przyglądać się niszczycielskiej sile. Zniszczenia na Twojej instalacji mogą pojawić się także w przypadku aktów wandalizmu. Choć nie są one częste, to wyjątkowo dotkliwe. Może się okazać, że nawet w przypadku znajomości sprawców, wymierzenie sprawiedliwości będzie niemożliwe lub w najlepszym przypadku będzie trwać latami. A co w tym czasie z Twoimi panelami? Na szczęście posiadając odpowiednie ubezpieczenie, szybko dostaniesz pieniądze. Dzięki nim naprawisz szkody znacznie szybciej.

Ochrona przed kradzieżą

W związku z wysoką ceną instalacji fotowoltaicznej może ona stać się obiektem kradzieży. Choć nie tak łatwo wywieźć panele, to nie jest to niemożliwe. Wystarczy twardy sen w trakcie nocy lub wyjazd na dłuższe wakacje, aby pozbyć się kosztownych części. Wprawdzie do takich aktów nie dochodzi często, jednak zdecydowanie nie chciał(a)byś stać się ich ofiarą. Jeśli jednak Ci się przytrafią, możesz szybko naprawić szkodę dzięki ubezpieczeniu. Oczywiście jeśli zawczasu o nim pomyślisz. Z tego względu warto przejrzeć oferty już w momencie zdecydowania się na instalację, ponieważ nie ma sensu ryzykować tak drogiego sprzętu.

Pozostałe zalety ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej

Ochrona przed kradzieżą, wandalizmem i niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi to wciąż niejedyne przypadki, kiedy może Ci się przydać ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej. Niewątpliwe zalety takiego rozwiązania możesz także poczuć w przypadku:

  • zmniejszenia się wydajności paneli – choć odpowiednio konserwowane i oczyszczane panele powinny pracować na maksymalnej wydajności, to nie zawsze się to zdarza; niestety montażyści często w takich sytuacjach umywają ręce; rozwiązaniem jest ubezpieczenie, które pokryje takie sytuacje;
  • awaria instalacji fotowoltaicznej – serwis i awarie paneli mogą stać się prawdziwą udręką, a ich usunięcie – koszmarem finansowym; niestety bez ich naprawy niemożliwe będzie przywrócenie pełnej wydajności systemu; wówczas również pomoże Ci dobre ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej;
  • inne awarie i nieprzewidziane sytuacje – przywrócenie instalacji do poprawnego działania może pochłonąć majątek i nadszarpnąć budżet domowy; warto więc odpowiednio się zabezpieczyć, inwestując w ubezpieczenie.

By Łucja